Методична робота

Тема. Сербська народна казка «Жбан меду» (уривки). Головна думка казки. Порівняння вчинків однотипних героїв у казках різних народів.
Мета: ознайомити учнів із сербською казкою «Жбан меду»; вчитися правильно, свідомо, виразно читати задану казку, розвивати зв’язне мовлення, мислення, пам'ять, увагу, уміння виділяти у тексті головне, учити давати характеристику дійових осіб, порівнювати вчинки однотипних героїв у казках різних народів;  збагачувати словниковий запас учнів; сприяти вихованню любові до художнього слова, вміння дружити, будувати довірливі стосунки.
Перебіг уроку

І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок,
починається урок.
Щоб урок пройшов не марно,
працюватимем старанно.
-         Я хочу щоб наш урок був цікавим, пізнавальним, науковим, розвиваючим.
-         Ви на уроці будьте активні, розумні, виховані.
-         Настроїмося на урок. А чи є у вашого настрою колір? Якого кольору ваш настрій? Може веселочка підкаже?
-         Які гарні кольори!
-         Жовтий та оранжевий – кольори сонця і настрій сонячний. Зелений – колір спокою та впевненості, червоний – колір серйозної роботи, фіолетовий, рожевий – кольори творчості та фантазії.

ІІ. Мовленнєва розминка.
Урок продовжим без зупинки
 з мовленнєвої розминки.

Виконаємо дихальні вправи.
1. Дихальні вправи.
Виконаємо дихальні вправи:
·        Подмухаємо на кульбабку;
·        Понюхаємо конвалію;
·        Як дзижчить комарик;
·        Як гуде джмелик.
3. Чистомовка.
- Попрацюємо над чистомовкою. Я казатиму речення, ви прислухайтеся до останнього складу і повторіть його тричі. Спробуємо.
Казка в гості прийшла - Ла-ла –ла
Снігом землю замело - Ло –ло –ло
Дуже рада дітвора – ра- ра – ра.
Скоро прийде зима – ма- ма-ма.

-         Ми гарно попрацювали, тепер ваш ротик та язичок будуть слухняні.


ІІІ. Перевірка  домашнього завдання.
1. Відповіді на запитання.
- Над яким розділом працюємо? (Народні казки)
- Яку будову має казка? (зачин, основна частина і кінцівка)
- Хто є автором прочитаних казок? (Народ)
- Яку тему опрацьовуємо? (Скринька казок народів світу?)
- Яку казку читали вдома? (Як дівчину короля перехитрила) Чия це казка?
-         Про кого йдеться в казці? (про дівчину та короля)
-         Чим славилася дівчина? (розумом)
-         Прочитаємо, як про це сказано у зачині.
-         Скільки завдань король дав дівчині?
-         Чи змогла дівчина вийти грамотно із запропонованих королем ситуацій?
-         Що допомогло дівчині справитися? Виберіть.
-         Чим закінчилася казка? (Король одружився з дівчиною)
-         Зачитайте кінцівку казки.
-         Чому вчить казка? (Бути розумним, кмітливим, дотепним, у будь-яких життєвих ситуаціях чинити мудро)
-         Яку українську народну казку про таку ж розумну дівчину ви знаєте? (Мудра дівчина)
2. Підсумок учителя.
- Ви правильно відповідали на питання, вмієте орієнтуватися у тексті, виразно читали.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і завдань уроку.
- Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над темою «Скринька казок народів світу». Я запрошую вас у подорож.
В потяг будемо  сідати,
В казку будем мандрувати.
Як саме?
І ряд – вагон казкового потягу. Ви робите  ось так:  чух-чух. Колеса крутяться. Спробуємо.
ІІ ряд – імітуватимете дим паровоза. Ось так – руками і звук шшшшш. Спробуємо.
ІІІ ряд – машиністи. Ви подаєте сигнал руху потяга. Ось так – звук ту-ту і помах рукою під прямим кутом.
Граємо… Поїхали. Колеса крутяться, бачу дим паровоза, а колеса крутяться, машиніст дає сигнал. Приїхали.
Угорщино, прощавай,
Казкова Сербіє, зустрічай!
Сербія – це чудова мальовнича країна Європи.  Там живе мирний і працьовитий народ – серби. Народна творчість сербів подарувала нам чудову казку «Жбан меду», над якою ми сьогодні і будемо працювати.
- Сьогодні на уроці ми з вами продовжуємо працювати з казками народів світу і ознайомимося із сербською народною казкою «Жбан меду». Будемо вчитися правильно, свідомо, виразно читати задані казки, визначати головну думку казки, орієнтуватися в тексті.

2. Робота над заголовком
- Попрацюємо над заголовком.
- Казка називається «Жбан меду». Хто знає, що таке жбан?
Жбан – глиняний, дерев’яний або металевий посуд для води, молока тощо.
3. Словникова робота.      
- Перед читанням казки ми проведемо словникову роботу, бо казка дуже стара, деякі слова вам будуть незрозумілі.
Екран –  Читання «луною» - спочатку я, потім ви – хором.
грубка, припічок, комірчина.
Показ ілюстрацій.
-         Ще почитаємо «луною»: Скортіло, псується, розімлів.
-         Прочитайте ці слова самостійно.
-         Прочитай, Машо.
4. Первинне сприймання.
- Діти, у підручнику вміщено уривки казки, тому частину я вам прочитаю, а частину розповім.
-        Слухайте уважно і назвіть головних героїв казки.
А) вчитель читає першу частину;
- Назвіть головних героїв казки.
- Що вони вкрали одного разу?
- Що зробили зі жбаном? (сховали)
- Навіщо лисичка била хвостом по лавці? (Це вона вже хитрувала)
- Чого хотілося їй?
Б) Вправа «Передбачення»;
- Як ви думаєте, що ж Лисичка робитиме далі?
- А тепер послухайте, як було далі.
- Чи справдиться ваше передбачення?
В) вчитель розповідає середину казки;
- Чи справдилося ваше передбачення?
Г) вчитель дочитує казку.
- Я дочитаю казку, а ви запам’ятайте, чим закінчилася казка. (Лисичка перехитрила вовка)
Підсумок учителя
-         Ось казка і прозвучала. Яку важливу роботу ми виконали!
-         Час прийшов зробить зупинку. Провести фізкультхвилинку.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА- Гра
-         Як живеш?
-         Як ідеш?
-         Як береш?
-         Як даєш?
-         Як біжиш?
-         Як кричиш?
-         Як сидиш?



V. Робота над змістом казки.
1. Читання у «навушниках» - І частина
-  Запам’ятайте, яке ім’я лисичка вигадала першого разу.
ДІТИ ЧИТАЮТЬ
- Яке ім’я лисичка вигадала першого разу?
- Чому так назвала?
- Знайдіть, як вовк питав лисичку про це? Прочитаємо в особах.
2. Переказ ІІ частини.
- Хто розповість, що було далі?
- Які імена ще вигадала лисиця?
- Що значить ім’я Половинка? Остаточок?
3. Читання «ланцюжком»
- Як лисиця обхитрила вовка?
- Яка лисичка?
- Які ще знаєте казки, де лисичка є дійовою особою? І  в них вона яка? Бачите, діти, риси характеру лисички у казках інших народів збігаються.
- А який вовчик? (довірливий, наївний)
4. Гра «Лисички – вовчики» Про кого мова?
* Я часто буваю довірливим і від цього страждаю;
* Я -  красива і розумна;
* Я завжди вмію всіх перехитрити;
* Я простакуватий і мене часто дурять.
5. Головна думка казки
- Чи хотіли б ви мати такого друга, як лисичка? Чому?
- Чи можна вовка і лисичку назвати справжніми друзями? Чому? На прикладі вовка і лисички слід бачити і людей. Бо люди теж бувають ….У діях і вчинках тварин ми завжди повинні бачити самих себе, бачити людей.
- Чому вчить казка? (Дружити, не підводити друга, не обманювати) ПРИСЛІВ’Я
На сонці тепло, а біля матері добре.
Дружба – найбільший скарб.
Вчитель: Справжній друг той, хто ніколи не обманює свого друга.
VІ. Домашнє завдання.
VІІ. Підсумок уроку
1. Гра «Що робили на уроці?»
Діти оплесками показують, що робили на уроці:
·        Познайомилися із сербською казкою «Жбан меду»;
·        Читали, переказували казки;
·        Бігали, стрибали, у м’яча грали;
·        Розповідали, яка лисичка, який вовчик;
·        Дізналися, що дружба – це найбільший скарб;
·        Ловили гав;

·        Весь урок були активними, уважними, старанними.  Ви – молодці!     Дякую, за урок!

1 комментарий:

  1. Дякую, за зразок методично правильно побудованого уроку.

    ОтветитьУдалить